Get Adobe Flash player

Çanakkale’ nin Bal Markası “ Arıburnu Bal”

Çanakkale’ nin  Bal Markası “ Arıburnu Bal” 
Çanakkale’ nin balını “ Arı burnu Balı “ markası ile Çanakkale ve tüm Türkiye’ ye yediren arı yetiştiricileri birliğinin bal şişeleme tesisi yıllık 600 ton balı şişeleyerek müşterilerine ulaştırıyor.
2003 yılında kurulan ve Çanakkale’ nin balını tüm Türkiye’ye tanıtmayı hedefleyen  “Arıburnu Bal” ile de Çanakkale’ nin markasını Çanakkalelilere sunan Çanakkale’ nin bal üreticileri hakiki Çanakkale balını sunmanın gururunu yaşıyor. Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri 2003 yılında “Arıburnu Balı” ile arı üreticilerin ballarını Çanakkalelilere sunduklarını söyledi. Arı yetiştiricileri birliği Tarafından kurulan bal şişeleme tesisinin Çanakkale’ nin tüm bal üreticilerinin ballarını depolamaya yetecek kapasitede olduğunu belirten İleri yıllık 600 ton Çanakkale balını şişelediklerini söyledi. Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit ileri şunları söyledi.
“ Arıburnu tesisleri 2003 yılında kuruldu. Dünden bugüne kendi ürettiğimiz eserleri adım adım gerçekleştiriyoruz. 2003 yılında kendi markamızı  “Arıburnu Balı” oluşturarak kendi ürünlerimizle halkın ününe çıktık. Çanakkale halkına hakiki ve doğal balı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Tesisimiz Çanakkale’nin tüm balını depolayacak kapasiteye sahip. Yıllık 600 ton kapasiteli bal üretiyoruz. Tesisimiz ful otumu tik makinalıdan oluşur. Balı hiç insan eli değmeden ambalaj yapıyoruz. Balımızı ege üniversitesi Argefar  laboratuvarlarında tahlil ediyoruz. Oradan Türkiye standartlarına uygunluğu test ediyoruz, uygunsa paketleniyor uygun değilse paketlenmiyor. Bu çok önemli çünkü balın kukusuyla, rengiyle hakikisi anlaşılmıyor. Hatta biz en az 10’tane test uyguluyoruz. Ünümüzdeki günlerde üyelerimizin pazarda kendi hesabından bal satışları konusunda bir projemiz var. Ben siz Çanakkale Haber Gazetesi aracılığıyla tüm Çanakkalelilere teşekkür ederim.”


 Son Dakika & Duyurular